Osteosarcoma


Kostniakomięsak (łac. osteosarcoma) to złośliwy nowotwór tkanki kostnej. Zwykle jego najczęstsza lokalizacja to okolice kolana (tak jak w moim przypadku), lecz może się również rozwijać w innych kościach. Jego podstawowe objawy to ból w okolicy chorego miejsca, obrzęk i zaczerwienienie.
Moje objawy były niejednoznaczne. Ból pojawiał się okresowo, nasilał się, najbardziej z jego powodu cierpiałam w nocy. Nie miałam żadnego obrzęku, ani zniekształcenia chorego miejsca. Pojawiła się jedynie wyższa ciepłota ciała w zajętej części nogi. Lekarze mnie zbywali, chodziłam od jednego do drugiego przez ponad miesiąc i żaden nie potrafił powiedzieć, co mi dolega. Każdy lekarz to bagatelizował, nikt nie zlecił zdjęcia rentgenowskiego, choć usilnie o nie prosiłam. W końcu poszłam do prywatnego ortopedy, który również uważał, że USG wystarczy. Zrobił je i nic na nim nie wyszło. Nie potrafił postawić diagnozy. Przepisał silny lek przeciwzapalny, jakieś inne tabletki i odesłał do domu z dwumiesięcznym zwolnieniem z WF-u na studia. Stówa do kieszeni. Wyszłam z gabinetu bez postawionej diagnozy. Brałam przepisane leki, a ból mocno się nasilał. Musiałam znów szukać innego lekarza. W końcu któryś z kolei ortopeda zlecił mi zdjęcie RTG kości. Nie owijał w bawełnę, dokładnie się przyglądał, powiedział, że podejrzewa zmiany nowotworowe. Zwykłe zdjęcie RTG.. o które prosiłam od miesiąca. Potem już leciało z górki, pobyt w prywatnym szpitalu (dzięki Bogu, że tam trafiłam), rezonans, tomograf nogi i płuc, aby sprawdzić, czy nie ma przerzutów. Następnie biopsja chirurgiczna i te przerażające słowa na wyniku histopatologicznym: Osteosarcoma. Podtyp osteoblastyczny. Wysoki stopień złośliwości. Serce w gardle. No to zaczynamy wojnę. Chemia. Wypadną włosy, będę wymiotować, o nie. Ale przypomniałam sobie słowa doktora i naszą umowę. Tak, będę zwycięzcą. 

źródło: wikipedia.pl

Tak wygląda guz kości- osteosarcoma.


Dokładna przyczyna powstawania kostniakomięsaka nie jest znana. Jednak istnieją pewne czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworu:
  • gwałtowny wzrost kości
  • czynniki środowiskowe, takie jak np. ekspozycja na promieniowanie jonizujące 
  • czynniki genetyczne
Przyczynami, z powodu których, rozwija się osteosarcoma są liczne i obecnie nieprzewidywalne mutacje w kodzie genetycznym człowieka. Osteosarcoma powstaje z tkanki kostnej i w pierwszej kolejności rozwija się w jej obrębie. Jednak w miarę jak nowotwór rośnie może rozszerzać się drogą krwi (przerzutować) do innych tkanek lub naciekać okoliczne struktury. Najczęstszą lokalizacją przerzutów osteosarcoma są płuca.   
Osteosarcoma może rozwinąć się w każdej kości. Najczęściej jednak lokalizuje się w kościach długich, w pobliżu ich płytek wzrostowych. Najczęstszymi miejscami gdzie rozwija się mięsak kościopochodny są:
  • kość udowa 
  • kość piszczelowa 
  • kość ramienna
  • inne lokalizacje to między innymi czaszka, kąt żuchwy
Leczenie kostniakomięsaka składa się na chemioterapię przedoperacyjną, operację oraz chemioterapię uzupełniającą. 

Bibliografia:
  • Charles T. Mehlman , Timothy P. Cripe,Osteosarcoma,Emedicine 2010,
  • Timothy P. Cripe,Osteosarcoma,Emedicine 2010,

Komentarze

  1. Witam Ciebie.Jestem mamą chłopca który w styczniu 2020roku usłyszał od lekarza; to kostniakomięsak kości udowej. dawno nie odwiedzałam strony sarcoma, wtedy nie było jeszcze twego wpisu .chciałabym aby syn przeczytał twoją historię i innych nasto i 20parolatków. to co piszecie jest kwintesencją spokoju ,chociaż mam 49 lat i za sobą też walkę z rakiem piersi , to nie myślałam tak pozytywnie o życiu, los tak mi dowalił /ja w trakcie jeszcze leczenia swego raka/a tu u syna złośliwiec, naprawdę ta cała sytuacja przewartościowała nasze życie. chętnie będę wracam do Twoich rozmyślań,do bloga .dziękuję w swoim imieniu ,że podzieliłaś się swoim życiem z innymi.
    Ania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty